Söyleşen: İrfan Çinar Salı, Aralık 01, 2015Derinlikli bir Cioran röportaj

Okuyucu özellikle iki soruya istemeden de olsa kilitleniyor:

Christian Bussy: Niçin yazıyorsunuz sorusuna, Paul Valéry, "Zayıflıktan," cevabını veriyordu. Sizin de durumunuz biraz böyle mi?


Cioran: Zayıflıktan da fazla bir şey bu. Bir nevi sefillik, tepetaklak olma... Bundan sonra kitap bir kaza gibi geliyor.

Christian Bussy: Bu aşamada size şu soruyu sormalıyım. Niçin intihar etmediniz?

Cioran: Beni kurtaran da tam olarak, intihar fikri, intihar saplantısı oldu, Olumlu ve uyarıcı bir fikir bu, o olmasa hayatıma tahammül edemezdim. Hristiyanlık, intiharı dışlayarak büyük bir psikolojik hata işledi. Bence özgürlük fikriyle bağlantılı olan bu fikrin itibarını düşürmenin ağır sorumluluğunu taşımaktadır. Madem ki her şey bana bağlı, bugün her şeye tahammül edebilirim.

Röportajın tamamı için tıklayın.

 (Röportaj, Kitap-lık dergisinin 16. sayısında (1995) yer almaktadır.)
Yorum Bırakın

Subscribe to Posts | Subscribe to Comments

             

Hakkında

Ulaşılabilir bir söyleşi kütüphanesi oluşturmak için çıktığımız -Çeviride Pınar K. ve geri kalan tüm işlerde İrfan Çinar- bu yolda 'Hasbihâl efendim'i açabilecek kadar kelimeye sahip değiliz. Dirsek temasında konuşmaktan başka gayemiz yoktur. Çok şükür kimsenin de ziline basıp kaçmamışızdır. Ayrıca her türlü ihtiyacınız için (reklam verme, görüş, öneri, şikayet vd) aedinterview@gmail.com adresine posta kartınızı bırakabilirsiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Tüm Hakları Saklıdır © AED Söyleşi