Söyleşen: İrfan Çinar Perşembe, Şubat 25, 2016

İrfan Çinar: En sevdiğin müzik türü?

Nevid Müsmir: Gönülden okunan sade müzikler, özellike resitaller.

İrfan Çinar: Söyleşimizi okuyan birkaç iyi insan için dediğin türden üç şarkı ismi verebilir misin?

Nevid Müsmir: Eseri değil, icrayı severim. Halkın yarattığı bütün eserler güzel bence, icracılarda problem var. Mesela, Abida Parveen ve Rahat Fateh Ali Khan, icralarını severim.  Neşet Ertaş’ın ‘Gönül Dağı’nın kaset kaydını severim, Mohammadreza Lotfi`nin icralarını severim, Azize Mustafazade’nin konserlerini severim ve...

İÇ: Kendini biraz bahseder misin?

NM: Halkından umudun kesmiş, Hakk`a umudu olan bir kulum işte.

İÇ: Tebriz’e hiç gitmedim. Anlatabilir misin biraz?

NM: Aslında görmek lazım. Tebriz has bir şehir, uyumuş ejderha gibidir. Eski dönemlerden beri kavimlerin göç yolu olmasına rağmen Türklüğün beşiklerinden sayılır. Aynı zamanda Türklüğün en büyük düşmanı da oluyor bazen.

İÇ: Nasıl etkiliyor seni Tebriz?

NM: Tebriz kayıp şehir. Arıyorum Tebriz’i. Şems`in Tebriz’ini arıyorum.

İÇ: İran kapalı bir coğrafya. Gerçi şimdi ambargolar kaldırıldı, değişebilir durum. En azından dışarıdan öyle görünüyor. İran’dan dışarısı nasıl görünüyor sence?

NM: Benim gibiler için dünyanın dört bucağı aynıdır. Sadece renkler değişiyor. Ama bazı İranlılar için İran’ın dışı cennet ve bazıları için İran cennet. Benim için yeter ki sazım olsun ve su ile yiyecek bir şeyler, gerisi efsane.

İÇ: Türkücülerde sevmediğim bir şey var: Zaten çok kere yorumlanmış türkülerin özünden farksız tekrar yorumlanması. Aslına bakarsan yorum da değil, sadece başka bir sesten dinliyoruz o türküyü. Neyse ki Ahmet Aslan, Aytekin Ataş gibi insanlar, Minor Empire gibi bir grup var da artık bahsettiğim yorumlamalar çok prim yapmıyor. Bu konuda neler söylemek istersin?

NM: Türküyü söylemek ile sakız gibi çiğnemek farklı şeyler bence. En sağlam yorumu türküyü içeren anlamları yaşamış olan şahıs yapabilir. Kuru soğana muhtaç kalmamış olan nasıl o ihtiyaçı beyan edebilir ki? Aşık olmayan nasıl aşkı anlatabilir? Köyde yaşamamış bir İstanbullu nasıl Munzur’u anlatabilir ki? Anlattığı şeyler Mevlana’nın fil hikayesi gibi olur.

İÇ: Senin yorumlamalarının özgünlüğünden de bahsetmeli. Nasıl hazırlanılır bir türküye? Sen nasıl hazırlanıyorsun?

NM: Hazırlanmam. Çok basittir, hazırlanırsan kendini kalıplara sokmuş olursun.

İÇ: İçinde yaşadığımız çağın imkanları daha geniş olmasına rağmen neden günümüzde yeni türküler yazılmıyor?

NM: En büyük imkan imkansızlıktır. İmkanlar bırakılıyorsa türkü de yazılır. Önce interneti kapatacaksın, sonra televiziyonu. Bilgisayarı da kullanmayacaksın. Öz olunca türkü yazılır. Biz özümüzle küsmüş durumdayız, önce barışmak lazım sonra herşey içerimize akar.

İÇ: İran’ın kendi coğrafyasına has ama aynı zamanda evrensel de olan enstrümanları mevcut. Durum böyleyken bağlamayı neden seçtin?

NM: O beni seçti.

İÇ: Tebriz’de bağlama dershanen var. Neler yapıyorsunuz orada? Zorlanıyor musunuz?

NM: Tebriz`de çok farklı bir durum var. İlk olarak şeriat konusu, ikincisi dil meselesi, üçüncüsü öze dönüş sorusunu insanlarda yansıtmak. Ama bir gönül borcum olarak düşünüyorüm meseleyi o yüzden bütün sıkıntılarıma rağmen ayakta tutuyorum yolumuzu.

İÇ: Senden sazı, sözü sana ait türküler dinleyebilecek miyiz?

NM: Ben, Musa’yım. Sözüm yok. Aslında o kadar okunacak söz var ki benim yazmama hiç gerek yok. Belki bir gün söz de akar içerime.

İÇ: Ya Farsça dilinde icraatlerin olacak mı?

NM: Zannetmiyorum. Bestelerim çok ama Fars bir soliste okutmam lazım. Zaten Farsçayı herkes koruyor İran’da, benim dilim ölmek üzere.

İÇ: En sevdiğin şiir dizeleri?

NM: Her zaman değişiyor. Duruma bağlı.

İÇ: Kütüphanende en sevdiğin iki kitabın ismini öğrenebilir miyiz?

NM:
Şimdinin Gücü - Eckhart Tolle
Eck-vidya - Paul Twitchel.

İÇ: Kalem mi klavye mi?

NM: Ses.

İÇ: Dünyanın en harika nesnesi ………….’dir.

NM: Hareket’tir.

İÇ: Bir isyan olmak isteseydim ………… olurdum.

NM: Çoban olurdum.

İÇ: Son olarak eklemek istediklerin?

NM: Muhabbetlerimi sunuyorum.


Nevid Müsmir'in Facebook hayran sayfasına ulaşmak için tıklayınız.


Nevid Müsmir kimdir? Nevid Müsmir’in hayatı.

Nevid Müsmir 1979’de İran’ın Marağa kentinde doğdu. Nevid Müsmir Azerbaycan Eğitim Üniversitesi  inşaat mühendisi bölümü mezunudur. Babası Azerbaycan şairlerinden olup ney çalmaktadır. Babasının sanatla ilgilenmesi onun da çocukluğundan itibaren Orta Doğu halklarının (Türk, Fars ve Arap) müziğiyle tanışmasına sebep olmuştur. 1997’den itibaren müzik öğrenimini İran sazı olan setar’ı öğrnemekle başlar. Tendir (Kuzey Horasan Dütarı), Tamdıra (Türkmen Dütarı) ve Temire (Ehlihak Tamburu) ile tanışması onun etnik müzikle ilgilenmesine yol açar.
    Doğunun geleneksel müziğinin en orginal türlerinden olan Türk Makam – Aşık müziğindeki sesler ve ritmlerin çekiciliği, sonsuz repertuarı ve ayrıca Klasik Doğu müziğinin sınırlatıcı özelliklerden uzak olması, onun bu çeşit müziklere ilgi duymasına sebep olmuştur. O`na göre, doğu müziğinin tüm güzellikleri bu tür müziğe yansımıştır. Şiir kalıplarının çeşitliliği, makamların rengareng olması ve yeni makamlar yaratma serbestliği, insan hayatının tüm boyutlarını konu eden şiirsel anlatımların, onunla ilintili ritmlerin, form ve içerik çeşitliliği onun doğu müziğiyle ilgilenmesine yol açmıştır.       Buarada özellikle bağlamaya ilgili duymuştur. Bağlamanın farklı nağmelerin icrasındaki esnekliği ve latif ve sıcak sesinden dolayı bu sazı tercih etmiştir.
   Sazların elde edilmesindeki sorunlar, bizzat kurslara katılma imkanının bulunmaması ve söz konusu insterümanların teknik özellikleriyle tanışmasını sağlayacak görsel malzemelerin bulunmaması, onu Azerbaycan’da yaygın olan insterümanların formunu değiştirmeye ve dinleme metoduyla öğrenmeye itmiştir. Bu sayede kendine özgü birçok tezene vurma ve parmak vurma tekniğini, mevcut tekniklere kazandırmayı başarmıştır. 1999’dan itibaren bağlama öğrenmeyi ve ozanlık sanatının ayrılmazı parçası olan çalıp söyleme geleneğine başlamıştır. Bağlamanın İran’da yeni bir saz olmasına karşın tezenesiz icra tekniklerine (Şelpe) yeniler eklemeyi de başarmış ve 2006 ve 2008 yıllarında geçirilen İTÜ Bağlama Günleri`nde bu teknikleri icra etmiştir.
2006’dan itibaren kimi öğrencilerinin katılımıyla “Türkman Müzik Topluluğu”nu kurmuş ve birçok projeye imza atmıştır. Halk müziği hazinesinden derlediği bazı parçalar, TRT müzik repertuarına eklenmiştir. Nevit halk müziğinden türküler derlemekle yanaşı Horasan, Anadolu ve Azerbaycan tasavvuf ve halk müziğini temel alarak besteler yapmaya da gayret etmiştir. Nesimi, Nebati, Seyit Azim Şirvani ve Fuzüli’nin birçok şiirine besteler yapmış ve genç kuşakların geçmiş mirasımızla tınışmamızı sağlamıştır.
Canlı konserler vermeyi yeğleyen Nevid’in şu ana kadar “Hak Çelebim” ve “Ağış” isimli adlı iki solu albümü bulunmaktadır.

{ 3 yorum... read them below or Comment }

  1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

    YanıtlaSil
  2. İş teklifinizi veya genişlemenizi veya işletme kredinizi başlatmak için büyük bir sermayeye ihtiyacınız var mı? Umudunu kaybettin mi, dışarıda bir çıkış yolu olmadığını mı düşünüyorsun, mali yükleriniz hala sürüyor mu? Krediler ve ipotek aramaktan bıktınız mı, reddedildi mi? Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar, düşük faizli gerçek kişiler ve tüzel kişiler için herhangi bir kredi imkanı sunarken, bir kredi almak istiyorsanız lütfen bize ulaşın, söz veriyoruz Şimdiye dek en iyi hizmeti sunuyorlar.Sadece bir şans verin. Collaterall olmadan ve bankayı kontrol etmeden acil kredilere ihtiyacınız var mı? faturalarını ödemek için bir krediye ihtiyacınız varsa. diğer şirketler tarafından yerleştirildi. Ben güvenilir ve güvenilir teklif acil krediyim, çok düşük faizle kredi veririm. Hizmetlerimizi 24 saat bankamızda kötü sonuçlar doğuruyoruz ve nereden ödünç alacağımı bilmiyorum, lütfen yardım için bizimle iletişime geçin. Mali sorunlarla gelip yardıma gideceğim tutar ......... .. mesleği ....... adresine geri döneceğim. Süre ..... ve e-postanız. E-posta: alenxanderwalkerloanfirm@outlook.com

    YanıtlaSil

             

Hakkında

Ulaşılabilir bir söyleşi kütüphanesi oluşturmak için çıktığımız -Çeviride Pınar K. ve geri kalan tüm işlerde İrfan Çinar- bu yolda 'Hasbihâl efendim'i açabilecek kadar kelimeye sahip değiliz. Dirsek temasında konuşmaktan başka gayemiz yoktur. Çok şükür kimsenin de ziline basıp kaçmamışızdır. Ayrıca her türlü ihtiyacınız için (reklam verme, görüş, öneri, şikayet vd) aedinterview@gmail.com adresine posta kartınızı bırakabilirsiniz.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Blogger tarafından desteklenmektedir.
Tüm Hakları Saklıdır © AED Söyleşi